انواع فوم و اسفنج مورد استفاده در مبلمان را بشناسید

مواد اولیه تولید فوم
ریختن مایع فوم در قالب
درآوردن فوم از قالب بعد از پخت
فوم گرم
فنر لوله ای
فنر زیگزاگ
فنر زیگزاگ در کف مبل
مبل تسمه کشی شده برای کف و پشت

مشتریان در هنگام مراجعه به بازار از فروشندگان مختلف اصطلاحاتی از قبیل فوم گرم، فوم سرد ، اسفنج یورتان ، تسمه کشی ، فنر لول ، فنر زیگزاگ و... می شنوند و هر فروشنده ای یک سری اطلاعات در اختیار مشتری قرار می دهد که ممکن است با توجه به دانش فروشنده صحیح یا ناصحیح باشند، که در صورت ناصحیح بودن، ذهن مشتری را آشفته می سازد.

تصمیم گرفتیم تحقیق و توضیح کاملی درباره انواع فوم و اسفنج و زیرسازی های نشیمن در این بخش بیاوریم، تا شاید هم برای مشتریان عزیز و هم برای فروشندگان محترم بتوانیم اطلاعات مفیدی ارائه نماییم. اول تعریف هر کدام از انواع فوم و اسفنج ها را بیان کرده و سپس کاربرد آنها را در مبل های مختلف توضیح خواهیم داد؛

اسفنج: همان ابر معمولی هست که همه می شناسند، در ضخامت های مختلف برای اکثر نقاط مبلمان استفاده می شود. مثلا برای دسته های مبل و پشت مبل اسفنج های نازک قرار داده می شود. در کف مبلمان هم در بسیاری از موارد اسفنج هایی موسوم به اسفنج 30 کیلویی یا اسفنج یورتان استفاده می شود که منظور از 30 کیلویی (در برخی موارد 25 یا 20 کیلویی) دانسیته (چگالی) اسفنج می باشد. هر چقدر چگالی اسفنج بالاتر باشد در قسمت کف طول عمر آن بیشتر خواهد بود. یورتان هم نوعی اسفنج هست که در حال حاضر جزء برند های معتبر در زمینه کف مبلمان می باشد.

فوم: از ترکیب مواد شیمیایی مخصوصی با نسبت مشخص در کوره ساخته می شود، انواع مختلفی دارد و در انواع مبلمان و صندلی های اتومبیل استفاده می شود. به دلیل ساخت متنوع دارای کیفیت های مختلف و متفاوتی هستند. از لحاظ ماندگاری نسبت به اسفنج های معمولی طول عمر بیشتری دارند. فوم هایی که برای مبلمان استفاده می شوند: فوم گرم، فوم سرد، فوم ویژه ضخامت فوم هم جدای از جنس آن می تواند 10 یا 13 و یا 15 سانتی متر باشد.

فوم گرم: علت نامگذاری فوم گرم نوع ساخت آن هست که در دمای بالای کوره پخته می شود. فوم گرم نسبت به اسفنج برای استفاده در کف مبلمان بهتر هست. خاصیت بارز فوم گرم سفت بودن آن هست که البته این خاصیت به مرور بر اثر استفاده کم می شود و فوم نرم تر می شود. خاصیت ارتجاعی فوم گرم به مرور کمتر می شود و بعد از چند سال به قول معروف جا می اندازد.

فوم سرد: نامگذاری فوم سرد هم به دلیل استفاده از حرارت غیرمستقیم یا دمای کم، در مراحل ساخت می باشد، دمای کم فرصت بیشتری برای شکل گیری مولکولهای این فوم می دهد و به همین دلیل حالت ارتجاعی این فوم نسبت به فوم گرم بیشتر بوده و به طور ملموسی نرم تر از فوم گرم می باشد. معمولا برای مبلمان راحتی در قسمت کف از فوم سرد استفاده می شود که به دلیل نرم بودن راحتی بیشتری دارد و طول عمر آن نسبت به فوم گرم بیشتر هست. یعنی مدت زمان بیشتری طول می کشد تا حالت ارتجاعی خود را از دست بدهد. ضمن اینکه معمولا تولیدکنندگانی که از این فوم برای مبل استفاده می کنند آن را 18 ماه ضمانت می کنند.

فوم ویژه: خواص فوم گرم و سرد را همزمان داشته و از لحاظ نرمی و سفتی بین سرد و گرم می باشد. جدیدا برای بعضی مبلمان راحتی و استیل استفاده می شود.

قالب فوم (عدسی یا تخت): منظور شکل ظاهری فوم هست که می تواند بصورت دو طرف تخت یا یک طرف تخت و یک طرف به حالت محدب باشد که به این شکل فوم عدسی گفته می شود.

الیاف ویسکوز: رشته های نازکی از مواد پلی استری که به شکل ساده و یا حلقه ای و کروی تولید شده و در داخل کوسن ها و تشک های کف و بالشتک های پشتی مبلمان استفاده می شود. از نکات مثبت ویسکوز نرمی و راحتی فوق العاده آن می باشد. ولی برای کف کمتر توصیه می شود، به دلیل اینکه حالت ارتجاعی کمتری نسبت به فوم و اسفنج داشته و به راحتی بر روی تشک جای نشیمن باقی می ماند.

فنر لول: فنرهای فلزی به شکل لوله ای هست که در داخل تشک های خواب هم استفاده می شود، بیشتر برای مبلمان استیل استفاده می شود، این فنر در زیر فوم و بین تسمه ها و گونی قرار داده می شود. طول عمر مبلمانی که از فنر لول استفاده می شود نسبتا بیشتر هست.

فنر زیگزاگ: فنر زیگزاگ فنرهای فلزی به حالت زیگزاگ و سطحی کاملا مسطح دارند که این موضوع باعث می شود از این نوع فنر بتوان برای انواع مبلمان راحتی استفاده نمود. البته استفاده از این نوع فنر فلزی هم نسبت به قبل کمتر شده است.

تسمه کشی: تسمه کشی از کش های نازک موازی هم با روکش پارچه یا نایلونی بصورت پیوسته ساخته شده است و در حال حاضر در اغلب انواع مبل (راحتی و استیل) استفاده می شود. به دلیل تغییر نوع رویه کوبی از خرده پارچه و اسفنج به رویه کوبی با فوم، استفاده از تسمه کشی نسبت به قبل بیشتر شده است. قبلا به جای تسمه های کشی از تسمه های نخی غیر کشی استفاده می شد که با ترکیب فنر لول یا فنر زیگزاگ به کار برده می شد. تسمه کشی باعث می شود حالت ارتجاعی فوم بیشتر حفظ شود.

لایکو: ورق های نازکی از پنبه و پلی استر می باشند که برای دسته ها و تکیه گاه و در بعضی موارد در کف مبل بر روی فوم (برای طول عمر بیشتر) استفاده می شود. لایکو هم براساس جرم حجمی(چگالی) مثل اسفنج دسته بندی می شود و هرچه دانسیته اش بالاتر باشد توان تحمل فشار بیشتر و طول عمر کار هم بیشتر می شود.

در مجموع در رویه کوبی انواع مبل استیل و راحتی از اسفنج و فوم و الیاف ویسکوز استفاده می شود: دسته ها و پشت اکثر مبلمان اسفنج با ورقه های نازک استفاده می شود (در بعضی موارد برای دسته و پشت مبل هم فوم و ویسکوز قابل استفاده هست) کف مبلمان استیل در حال حاضر از فوم گرم ، فوم سرد و یا فوم ویژه تولید می شود

دیدگاه‌ها

عالی بود.مرسییییییییییییییییی

ممنون خیلی مفید بود ...

مرسی از توضیحات عالی و کاملتون

با سلام مبلی خریدیم که پشتی و دسته های مبل متحرک میباشد و اصطلاحا تخت خواب شو است. با اینحال نشیمن و پشتی مشخصا خیلی سفت است. فروشنده می گوید برای این است که بعد از 6 ماه جا نیندازد. آیا این سفتی طبیعی است؟

سلام

مبلهای راحتی با دسته و تکیه گاه متحرک در حال حاضر از کارهای باکیفیت بازار محسوب میشوند،

اگر از تولید کننده خرید کرده اید، نگران نباشید و انشاله با دلخوشی استفاده نمایید.

با سلام؛ ما سفارش ساخت مبل کلاسیک دادیم و من مایل بودم کف تشک دوبل اون رو از فوم سرد پر کنه اما مبلساز گفت فومی که الان تو بازار هست اصلا کیفیت خوبی نداره و اسفنج 30 کیلویی بیشتر دوام داره و جا نمیندازه. میخواستم بدونم واقعا اینطوره؟ لطفا راهنماییم کنید

سلام 

اگر کف مبل تشک دوبل هست، قطعا فوم سرد گزینه بهتری هست نسبت به اسفنج 30 کیلویی

فوم سرد مارک معتبر اگر تهیه کنند این مشکل کیفیت رو نخواهد داشت
در حال حاضر فوم سرد مورد قبول در بین تولید کنندگان، مارک (( پیک فوم )) هست، مارکهای معتبر دیگه ای هم هستند و عنوان کردن اسم پیک فوم، دلیل بر بی کیفیت بودن مارکهای دیگر نیست، و فوم سرد حتی اگر مارک معمولی هم باشه، باز هم از اسفنج بهتر هست.

باتشکر از توجه شما

اقا دست گلت درد نکنه .... دمت گرم اموزنده بود

واقعا مفید بود. ممنون از شما :)

کف مبلهای چوب اسفنج 30کیلویی باشه بهتره یا لایکو هم روی اسفنجو بپوشونه؟؟ممنون میشم راهنمایی کنید

سلام

به مدل مبل و نوع رویه کوبی کف بستگی دارد.

بودن لایکو بین پارچه و فوم یا اسفنج مزیت محسوب شده و باعث راحتی و طول عمر بیشتر کف می شود.

ولی برای همه مدل های رویه کوبی کف، امکان استفاده از لایکو وجود  ندارد و رویه کوب همان مبل می تواند در این باره تصمیم گیری نماید.

باتشکر

خیلی عالی بود. دم همتون گرم که به فکر مشتری هستید.
جیبتون پر پول

ممنون از اطلاع رسانیتون خدا خیرتون بده

به نظرشما کف میل راحتی فوم سرد بهتره یا اسفنج فشرده با روکش الیاف مصنوعی ؟فروشنده گفته برای من فرقی نداره اگر خواستید فوم سرد میزنم با تشکر از سایت بسیار خوب شما ممنونم سینا

سلام

در مقایسه مستقیم فوم سرد و اسفنج، فوم سرد بهتر بوده و ماندگاری بیشتری دارد

ولی برای تمام مدلها امکان استفاده از فوم سرد وجود ندارد

مثلا مبلهایی که کف به حالت دوخت (لمسه) داشته باشند، از اسفنج استفاده می شود.

اگر کف مبل به صورت تشک دوبل باشد، ترجیحا فوم سرد بهتر خواهد بود.

سلام. ببخشید کاربرد متقال توی مبل چیه؟

مطالب بسیار کاربردی و خلاصه شده در عین حال کامل بود.
متشکرم
موفق باشید

سلام من تازه مبل خریدم داخلش از فوم سرد استفاده شده ولی وقتی میشینیم روش مثل پلاستیک صدا میده یاوقتی از روش بلند میشیم تا چند ثانیه همینجور صدامیده امکان داره از فوم خوب استفاده نکرده باشن؟

سلام

صدا میتونه به نو بودن فوم مربوط باشه

میتونه به جنس رویه (چرم یا جیر) مربوط باشه

میتونه به فنر یا تسمه کشی زیر فوم مربوط باشه

اگر مربوط به نو بودن فوم باشه نهایتا تا یکی دو هفته بعد از استفاده درست میشه

ولی یک صدایی هست که طبیعی هست اونم وقتی هست که زیر فوم از فنر استفاده شده باشه و فقط باید عادت کنید، چون این نوع رویه کوبی اتفاقا ماندگاری بیشتری نسبت به بقیه داره.

در آخر میتونید از جایی که خرید کرده اید سوال نمایید تا مطمئن شوید.

درمبل استیل بهتره فوم تخت استفاده شه یا عدسی؟ و با توجه به چه معیاری ضخامت فوم سر د تشک رو باید تشخیص داد که چند سانتی باشه؟

سلام.
نرمی و سفتی فوم یه چیز نسبی هست و تشخیصش گاهی بسیار سخته
از نظر ظاهری با دیدن فوم میشه تشخیص داد که چه نوعی هست؟
اکثر مبل استیل ها کفی فوم یرد هستن و خیلی هم سفت هستن
میشه عکس مدل های یرد و گرم و توضیح تفاوت ظاهری یا مشخصاتی که راحت بشه متمایزشون کرد رو لطف کنین....ممنونم

سلام

درسته نرمی و سفتی فوم نسبی هست

اصلی ترین تفاوت ظاهری که من تا حالا خودم دیده ام، رنگ روشن تر فوم های سرد نسبت به فوم گرم هست

درباره سفت بودن هم با یک بار نشستن روی مبل، به وضوح میشه حس کرد که نرم هست یا سفت

و یک مورد: زمانیکه از فوم سرد در مبل به صورت تشک دوبل استفاده میشه، نرمی بیشتری حس میشه نسبت به زمانی که تشک مبل ثابت هست (برای مثال کف صندلی های مبلمان سلطنتی سفت تر از کف مبل تشک دوبل همان مدل هست، در حالیکه هم برای مبل تک نفره و هم برای صندلی از یک نوع فوم استفاده می شود)

دلیل این موضوع هم کشیدن پارچه توسط رویه کوب و فشرده شدن نسبی فوم هست که در مدلهای کف ثابت انجام می شود.

درباره عکس هم، به روی چشم

در اسرع وقت عکس از هر دو فوم در سایت قرار داده میشه

سلام برای مبلمان راحتی کدام دوام بهتری داره فنر لول یا فوم سرد؟ باتشکر از اطلاعات خوبی که دادید.

سلام.از توضیحات شما تشکر میکنم.من بتازگی مبل خریدم.عنوان شده در قسمت نشیمنگاه از فوم سرد استفاده شده.وقتی مدت طولانی روی مبل مینشینیم گودی که ایجاد میشه تا مدت طولانی پر نمیشه.یعنی زود بحالت اول بر نمیگرده.نگرانم فوم گرم باشد.ممنون میشم راهنمایی کنید.

سلام اگه بخوام خودم تو خونه فوم مبل و عوض کنم برای نشیمن،از کجا باید تهیه کنم

سلام 

اگر ساکن تهران باشید، میتونید به بازار مبل یافت آباد، کوچه مختاری مراجعه نمایید

در این کوچه، ارائه کنندگان ابزار و یراق مبل حضور دارند.

اگر ساکن شهرستان باشید، میتونید با اندازه گیری فوم به صورت تلفنی یا با پیام، به ما سفارش دهید.

در خدمت شما هستیم.

وقت بخیر
برای تعویض فوم مبل استیل که قسمت روی دسته و تشک که جدا میشه، نشست کرده و خراب شده.. چه فومی مناسبه ؟
اگر نخواهیم پارچه مبل تغییر کند . امکانش هست چون به شدت جنس خوبی داره ؟ و نمیخوان هزینه کنم
جایی کرج یا تهران معرفی میکنید

سلام خسته نباشید ممنون از توضیحاتتون
ببخشید من میخوام پارچه تشک مبل هام رو به همراه فوم، عوض کنم
دوست داشتم یکسره کنم فوم مبل ۳نفره و ۲نفرمو
ولی گفتن عمرش کوتاه میشه و..... بهتره تک تک باشه
میشه راهنماییم کنید

سلام و سلامت باشید

این نکته رو در نظر داشته باشید که برای شستشو و جا انداختن مجدد فوم های مبل، احتمال شکستن فوم در سایز بزرگ، بیشتر هست

افزودن یک دیدگاه جدید

(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
(If you're a human, don't change the following field)
Your first name.
کد امنیتی
این سوال برای تشخیص ربات ها و جلوگیری از فعالیت های خودکار است.
2 + 12 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.